A Mezőhegyesi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanulói számára a duális képzőhelyen kijelölt gyakorló terület birtokbavételével, valamint az erő-munkagép kapcsolatok rendelkezésre bocsájtásával vette kezdetét a gyakorlati képzés.
A területen előveteményként olaszperje volt, forgatással és forgatás nélküli talajműveléssel indítottuk a munkákat.
Isaszegi Norbert termelési vezérigazgató-helyettes úr, Páll László nővénytermesztési osztályvezető úr és Makó Endre műszaki osztályvezető úr segítségével a teljes vegetációs időszakra megterveztük a munkaműveleteket, szakmai tanácsadásukkal négy növényt termesztettünk a tanulókkal. Ifj. Paulik Árpáddal és Bónus Krisztiánnal a Prega rendszerben dolgoztunk, a termelési adatokat az AgroVir rendszerbe Bogárdi Endre segítségével töltöttük fel. A gyakorlati oktatók és a Ménesbirtok dolgozói megfelelő kommunikáció mellett, közös megelégedéssel, magas szintű gyakorlati képzést biztosítanak tanulóinknak.
A mezőgazdasági gépésztechnikusok, mezőgazdasági gépészek, mezőgazdasági gépjavítók mezőhegyesi duális képzése, 110 éves hagyományokkal, nagy létszámú tanulói részvétel mellett egyedülálló Magyarországon.
A tanulók szántottak, vetettek, arattak, robotpilótát használtak és kalibráltak.
A gyakorlaton résztvevő tanulók – a mezőgazdasági gépésztechnikusok csak nyári gyakorlaton vehetnek részt – mindegyike használta a precíziós gazdálkodás helyben bevezetett eszközeit. A gyakorló területen végzett minőségi munkaműveletekre való tekintettel lehetőséget kaptunk rá, hogy a szabad kapacitásunkat kihasználva a termelésben is részt vállaljunk. A nyár folyamán mindenki vezetett kombájnt, két műszakban az üzem igényeit figyelembe véve estig arattunk. Elit és szuperelit szaporítási fokú őszi árpát közel 550 tonnát, 53 hektárról pedig szójababot takarítottunk be a gyerekekkel.
Megműveltünk közel 40 hektár vadföldet és 120 hektár tarlóhántást is elvégeztünk. A gyakorló terület teljes munkaműveleti sorát a tanulókkal végeztük el (37.5 ha), ez alól csak a növényvédelem jelent kivételt. Az árukukorica termésátlaga 8,0 t/ha lett.
Tapasztalatunk szerint a tanulók nagy örömmel végezték a munkát, szakmai fejlődésük lényegesen jobb, a munkaerőpiacon versenyképesebb tudással fognak megjelenni. Ha tanuló ilyen mezőgazdasági eszközökön tanulhat, nemlétező fogalmak a hiányzás, vagy a motiválatlanság. Az oktatói munka sikeres és eredményes minden formában.
A tanulók nevében köszönetet mondunk a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. menedzsmentjének és munkatársainak a segítő együttműködésért, a számos technikai fejlesztésért! A jövő szakképzése elkezdődött Mezőhegyesen.
Magyar Tibor gyakorlati oktatásvezető